4 způsoby, jak se vyhnout hádce na pracovišti

Jste v pozici vedoucího pracovníka, nebo máte vedle sebe nesnesitelného kolegu? Podívejte se na 4 způsoby, se kterými se vyhnete hádce. Ta totiž na pracoviště nepatří.  

Poslouchejte 

Když je někdo naštvaný, stojí za to jej nechat chvíli mluvit. Vysvětlí vám svůj úhel pohledu a to, jak celou situaci vnímá. I když máte sto chutí jej přerušit a říci mu svou pravdu, nedělejte to. Počkejte, až domluví. Až ukončí své vykládání, řekněte zase svůj úhel pohledu a slušně požádejte o totéž – abyste měli možnost se vyjádřit bez přerušování. Jde vám přeci o společnou věc – najít řešení.  

Udělali jste chybu? Přiznejte to 

Každý z nás dělá chyby. Nehledě na letech strávených v praxi. Prostě se to stane a je to. Když svou vinu uznáte, uleví se všem. Zametat to pod koberec, nebo se snad snažit to hodit na někoho jiného, nemá žádný smysl. Přiznejte chybu a buďte tím nejlepším příkladem pro ostatní. 

Ptejte se 

Když se na něčem nemůžete shodnout, ptejte se dál a dál. Až společným úsilím o nalezení pravé příčiny problému se k „jádru pudla“ doberete. Nalezněte skutečnou příčinu sváru a pokuste se ji konstruktivně pojmenovat a vyřešit. Možná nakonec zjistíte, že místo sváru budete pracovat na zlepšení nějakého odvětví společnosti. 

Spolupracujte 

Nemůžete danou osobu ani vidět? Dejte si jeden den pauzu a po práci se vrhněte na silový sport, který vám umožní se uvolnit a zahnat myšlenky. Ráno před příchodem do práce, nyní již s klidnou hlavou, si uvědomte jedno: Co nyní musíte udělat, abyste dosáhli vyřešení problému? Když pomyslného oponenta přimějete ke spolupráci, rázem získáte jeho energie zcela na svou stranu.  

Místo hádky se soustřeďte na konstruktivní řešení. Dejte si klidně komunikační pauzu, ale poté přijďte s návrhem řešení situace.